Znak LBanerZnak P
Pasek

Menu

Modelarstwo

Gotowe kolekcje

Warsztat

Historia

Kontakt

Linki


Figurka (1:35) żywica - VIKING WARRIORS ... ODYN, kruki ...

Najwyższym bóstwem niebios był pierwotnie Tyr „świetlisty”. Później jego rolę przejął Odyn, pan burzy i wojny, ojciec umarłych, bóstwo mądrości run, magii i poezji, najpotężniejszy z bogów nordyckich wojowniczej dynastii Azów. Bronia Odyna jest włócznia Gungnir, która nigdy nie chybia celu i zawsze powraca w ręce boga. Dosiada Sleipnira, ogiera o ośmiu nogach, dzięki któremu osiąga prędkość wiatru, a w bitwach towarzyszą mu dwa kruki Hugin „myśl" i Munin „pamięć", rzucające się na trupy poległych. Odyn włada Walhallą, krainą poległych w chwale wojowników. Jego służebnicami są walkirie, których zadaniem było sprowadzanie do Walhalli dusz najdzielniejszych zmarłych w boju bohaterów.Kamień runiczny - kamień z powierzchnią, na której wyryte zostały przez rytownika runy. Dotyczyły upamiętnienia istniejącej osoby, wiadomości, uwolnienia od swojego prześladowcy, pochwały, tytułu do sławy, zemsty, historii miłosnych, wypraw, klęsk, zwycięstw, magii, mitów, religii, były dla zmarłych, przodków, potomnych, krewnych i powinowatych.

Pogańskim odpowiednikiem krzyża jest młot Tora. Wartość symboliczną mają węże.

Runy - Alfabet, używane w obrzędach magicznych.

Znaki runiczne pomocne są nie tylko w sztuce przewidywania, przepowiadania przyszłości, mają moc leczniczą, zabezpieczają również poprzez promieniowanie kształtów przed negatywnym oddziaływaniem radiestezyjnym oraz wszelkiego rodzaju agresywnymi działaniami.

Głaz Haralda – lew walczący z wężem.

Middleton Church in Yorkshire – kamień z wyrzeźbionym wizerunkiem wikińskiego wojownika.Odyn miał dwa kruki, które nauczył rozumieć ludzką mowę. Oba ptaki przy pierwszych promieniach poranka wznoszą się do lotu i docierają do najdalszych zakątków ziemi, gdy zapada zmrok, wracają do swego pana i opowiadają mu, co widziały i słyszały.

Jedną z ważnych cech Odyna była jego zdolność przyjmowania dowolnej postaci zwierzęcej w jednej z sag zmienia się w kruka. Stąd pojawiają się takie jego przydomki, jak „orlogłowy".Wykonanie figurki, podstawki:

Figurka wykonana z żywicy, odlew. Poprawione wszelkie żłobienia, wcięcia, wiązania, dorobione małe elementy, naszyjniki, róg obfitości, skórzana torba, pierścień, zapinka, naszyjnik. Malowane Pactrą, niektóre elementy pociągnięte wash-em, kilka elementów malowane farbami Citadel. Dorobiony topór i tarcza z malunkiem, papier, cieniutkie kawałki listewek. Puszka od herbatki Hipp dla dzieci, ścięta na wysokość 5 cm. Oklejona posypkami imitującymi korę drzewa, kawałki grubszej gałęzi pocięte na plastry, wypalone runy. Ukształtowanie terenu klej wikol, papier, posypane piaskiem. Dopasowany kamień z ręcznie malowanym rysunkiem i runy, technika Top Secret. Kamień z wyrzeźbionym wojownikiem i z drugiej strony młot Tora, zrobione z masy gliniastej, wzory ryte rylcami i poprawiane mini wiertarką, frezami. Malowane farbami akrylowymi i zabezpieczone lakierem bezbarwnym matt. Sztandar to kijek, papier, wydruk. Drzewo wykonane w tradycyjny sposób, drut, wikol oklejone bibułką, malowane, cieniowane. Listowie zebrane wiosną, suszone, przyklejane listek po listku. Przy drzewie naturalny kawałek korzenia. Kruki zrobione z masy Green Staff. Na koniec teren, wszelkiej maści trawy elektrostatyczne, rośliny własny susz, krzaczki, kwiaty, kilka gotowych modelarskich wytworów roślinnych i w tym całym leśnym bałaganie kilka borowików. Pociągnięte lakierem, w niektórych miejscach dało to efekt porannej rosy. Całą resztę, co do opinii zostawiam dla Was. Na szczęcie ukończyłem ten projekt, który jak dla mnie rozciągnął się w czasie i nie było widać końca.

Ostateczny wynik:Powrót

Michał Majewski © Wszystkie prawa zastrzeżone | Wrocław 2014