Znak LBanerZnak P
Pasek

Menu

Modelarstwo

Gotowe kolekcje

Warsztat

Historia

Kontakt

Linki


Narzędzia - Farby - Warsztat. cz.II.

Zestaw narzędzi lutowniczo-naprawczych 6 części (szczotki stalowe, przebijak, hak, nóż, skrobak i widelec). Narzędzia te, idealnie mi się sprawdzają jako wszelkiego rodzaju dłutka przy rzeźbieniu np. w glinie, itp., zamiast narzędzi np. dentystycznych.Szafka z przegródkami - w formie wyjmowanych modułów, z których każdy może zostać zamontowany według indywidualnych upodobań. Zastosowanie, znalazło to u mnie do przechowywania przeróżnych „skarbów”. Podobnie pudełko z przegródkami, przeźroczysta pokrywa zamykana na zatrzaskiPudełko plastikowe z trzema wysuwnymi szufladami. Idealnie do szufladek wpasowały się farbki PACTRA.Masa dwu składnikowa modelarska, firmy WaMod: Chemoutwardzalna masa modelarska o konsystencji twardej plasteliny. Służy do dorabiania elementów modeli. Można ją także używać do większych przeróbek gotowych elementów i do uzupełniania dużych ubytków. Po wyjęciu z opakowania równych części masy, ugniatamy ją aż do uzyskania jednorodnego koloru. W trakcie tej czynności masa mięknie i staje się plastyczna. Wielką zaletą tego produktu jest długi czas wiązania (do około 1,5 godziny), co pozwala na wyprofilowanie dowolnie potrzebnego elementu, zaznaczenie bardzo dokładnych detali i szczegółów oraz na wielokrotne poprawki. Po wstępnym związaniu wykonanym elementom można nadać idealną gładkość używając do tego celu spirytusu. Po upływie 24 h masa nadaje się do obróbki ręcznej (pilniki, papiery ścierne) a po 48 h do obróbki mechanicznej (np. wiertarka itp.). Po wyschnięciu doskonale się maluje wszystkimi rodzajami farb. Można też zmienić barwę mieszanki dodając niewielkie ilości pigmentów. Właściwe zamykanie pojemniczków pozwala na długi okres przechowywania (1-2 lata) bez konieczności jednorazowego zużycia całego opakowania - jak to ma miejsce w przypadku innych produktów tego typu. Opis producenta, a co do używania dopiero sprawdzę.

Masa dwu składnikowa modelarska, CITADEL – Green Stuff: Składa się z dwóch części: żółtej i niebieskiej. Po zmieszaniu zaledwie odrobiny z tych dwóch kolorów otrzymujemy zieloną masę nadającą się zarówno do wypełniania szczelin w figurkach, jak i (przede wszystkim) samodzielnego rzeźbienia figurek. Wprawni modelarze tworzą z tej masy podstawowe wersje oryginalnych figurek, które następnie trafiają do masowej produkcji. Z powyższym duże wyzwanie przede mną, ale w przyszłości chciałbym wykonać figurkę od podstaw, czas pokaże. Aktualnie wykonam jakąś przeróbkę, aby sprawdzić plastyczność, przylepność produktu.Farby CITADEL firmy Games Workshop: Shade Nuln Oil – wash – czarny, będę testował na figurkach Japończyków IIwś. Kolor bazowy - Base – Mephiston red - czerwony.

Surface Primer – Black Primer RAL9005 -60ml, farba f. VALLEJO Podkład akrylowo-poliuretanowy w płynie do figurek i modeli. Doskonale przylega do podłoża (metal, plastik, żywica itp.) i daje gładką, matową warstwę. W chwili obecnej nanoszę na figurki za pomocą pędzla i jestem bardzo zadowolony z tego produktu.Velleman - precyzyjna mini wiertarka za jej pomocą możemy wiercić, szlifować, frezować i grawerować. Posiada w komplecie szeroką gamę wierteł, szczotek, końcówek szlifujących i polerujących. Całość zamknięta jest w poręcznej, ergonomicznej walizeczce. Zasilacz sieciowy znajduje się w komplecie.

SPECYFIKACJA: Prędkość: 12000 obr/min, zasilanie 12V, natężenie 400mA. Zalety: w porównaniu do mini wiertarek dremel znacznie taniej. Wady: kabel od zasilacza który może się plątać, ale to kwestia przyzwyczajenia i warsztatu pracy.Pędzelki – graART (na zdjęciu po lewej) – rozmiary 10/0, 5/0, 3/0, 2/0 okrągłe, do precyzyjnego malowania. Zakupione w sklepie dla artystów malarzy, cena nie jest kosmiczna, a przy tej zużywalności na pewno zasilą braki, jak się nimi maluje dopiero się okaże.Nowy patent na serię podstawek pod figurki 1:72. Podkładka metalowa pod śruby fi 45mm, gr. 5mm, obklejona tekturą, daje stabilność i tak łatwo się nie przewróci. Drewniany walec, dł.20 cm, fi 30mm, frezowany, różne kształty, wystarczy na 2 podstawki. Ponadto, ciekawe kształty mają drewniane zakończenia do karniszy, wedle uznania i pomysłu. Do tego przyda się lakier bezbarwny matowy. Ja używam lakier do drewna, mat, akryl, bezbarwny firmy Syntilor. Bez zapachu, szybko schnie (30 min), łatwy w aplikacji, formuła żelu.

Powrót

Michał Majewski © Wszystkie prawa zastrzeżone | Wrocław 2013