Znak LBanerZnak P
Pasek

Menu

Modelarstwo

Gotowe kolekcje

Warsztat

Historia

Kontakt

Linki


Malowanie za pomocą pędzelka.

Farby olejne:

Testors/ Model Master – rozcieńczalnik, benzyna ekstrakcyjna.

Revell – lepiej roztarte i nie pozostawiają smug, i nie tak szalenie matowe.

Humbrol – na tych farbach się wychowałem, ale mają wady, po zaschnięciu na powierzchni powstają półbłyszczące smugi, przy natrysku pojawiają się okrągłe plamki, różnią się odcieniami, jak dla mnie za szybko wysychają.

Farby akrylowe:

Pactra – rozcieńczać wodą lub dedykowanym rozcieńczalnikiem.

Valleyo – rozcieńczać wodą.

Farby artystyczne:

Farby olejne, przy malowaniu metodą płukanki wash, jako domieszka do olejnych farb modelarskich aby opóźnić ich schnięcie lub uzyskać inny odcień farby, rozcieńczać terpentyną, benzyną ekstrakcyjną.

Farby akrylowe, używamy tam gdzie nie jest potrzebny dokładny odcień, do malowania betonu, lub błoto, ziemię.

Techniki malowania.

Sposób malowania twarzy i oczu przy figurkach.Blending - jest rozjaśnianiem danych fragmentów modelu, by uzyskać realistyczny rozkład światła. Dzielony jest na dwie grupy, wet blending i layering.

Rozkład światła na powierzchni - we wgłębieniach pozostaje cień, gdy tymczasem na jego najbardziej wystających częściach igra jasne światło.

Każdy malarz stosuje tak naprawdę inne proporcje rozcieńczania, zatem by odnaleźć tą, która będzie odpowiadać, robimy testy na zasadzie prób i błędów.

Wet Blending

Ideą jest nałożenie dwóch mocno rozwodnionych farb (o konsystencji mleka, tak więc lekko gęstszych od wody) na modelu. Farby mogą być tego samego koloru, jednak jedna ciemna a druga jasna. Można również robić przejście między różnymi kolorami. By uzyskać inne, ciekawsze lub bardziej widowiskowe efekty można dodawać krople innych farb. Następnie trzeba wymieszać kolory na modelu.

Opis:

Nakładamy na model dwie rozwodnione farby blisko siebie. Mieszamy obie farby, kierunek ruchu pędzla powinien być adekwatny do kierunku rozjaśniania. Efektem naszych działań powinno być gładkie przejście.Layering

Technika warstwowego rozjaśniania. Polega on na nakładaniu blisko siebie coraz jaśniejszych, rozwodnionych do konsystencji mleka warstw farby na model. Jak przy każdej z obu technik blendingu trzeba pamiętać, by na pędzel nabierać małą ilość farby. Gdy zdarzy się, że nabierzesz jej zbyt dużo, możesz wytrzeć pędzel.

Opis:

Na model nakładamy podstawową warstwę farby. Kładziemy warstwę pierwszego rozjaśnienia rozwadniając farbę do konsystencji mleka. Nakładamy na model kolejne rozjaśnienia. Po kilku warstwach farby otrzymamy gładkie przejście.

Powrót

Michał Majewski © Wszystkie prawa zastrzeżone | Kobierzyce 2009