Znak LBanerZnak P
Pasek

Menu

Modelarstwo

Gotowe kolekcje

Warsztat

Historia

Kontakt

Linki


Nieustająca walka z kurzem.Plastykowe modele mają jedną podstawową wadę, jest nią mała wytrzymałość tworzywa, z którego są wykonane. Z tego względu łatwo o ich uszkodzenie w przypadku niewłaściwego przechowywania. Podatność na uszkodzenia wynika też faktu, że wiele elementów modelu ma bardzo małe wymiary i można je bardzo łatwo złamać.

Najczęściej modele przechowywane są na półkach. Jest to zarazem sposób ich ekspozycji, mający jednak poważną wadę, polegającą na osadzaniu się kurzu, którego usunięcie z modelu jest bardzo trudne.Znacznie lepszym rozwiązaniem jest umieszczanie modeli w gablotach, najlepiej dopasowanych kształtem i wysokością półek. Półki szklane mają tą zaletę, że można modele oglądać również od spodu.

Zaprojektowana gablota powinna mieć zamykane oszklone drzwiczki na zawiasach, lub szybki w prowadnicach do ich przesuwania lub pleksi która ma prawie 100% przeźroczystość.

Ciekawe efekty ekspozycyjne daje umieszczenie modeli bezpośrednio na ścianie pokoju, wiąże się to jednak z dużym niebezpieczeństwem ich uszkodzenia i nadmiarem zbieranego kurzu. Do mocowania modeli na ścianie mogą służyć specjalne podstawki i uchwyty (listewka drewniana z drutami), do których mocujemy modele i następnie przytwierdzamy je do ściany.W tym celu można część ściany, na której znajduje się kolekcja modeli, osłonić odpowiednio zamocowaną szybą, jest to jednak kłopotliwe ze względu na trudności z rozwiązaniem konstrukcyjnymi zamocowania szyby i znacznego ciężaru.

W przypadku braku miejsca na przechowywanie modeli, gabloty bądź niemożności jej zrobienia modele można przechowywać w odpowiednio do tego celu przystosowanych pojemnikach. Do wykonania ich możemy użyć grubego twardego kartonu lub cienkiej sklejki. Dysponując cienkimi płytami z przezroczystego tworzywa, np. pleksi możemy pojemniki zaopatrzyć we wzierniki, przez które, możliwe będzie oglądanie modelu (umieszczone u góry bądź na powierzchniach bocznych). Ostatecznie wykonane ze szkła, ale trzeba brać pod uwagę ciężar. Wymiary pojemników, które są pochodną gabarytów przechowywanych modeli, wskazane jest znormalizować w ten sposób, aby można je było bez większego kłopotu ustawiać.Ze względu na fakt, że modele mogą być przenoszone z miejsca na miejsce wraz z pojemnikami, należy je zabezpieczyć przed ewentualnym uszkodzeniem. W tym celu w dolnej części pojemnika możemy wykonać specjalne uchwyty do mocowania modelu, uniemożliwiające przesuwanie się modelu wewnątrz pojemnika.

Kłopotliwa jest dla kolekcjonerów modeli ich konserwacja. Wynika to z trudności w usuwaniu osadzającego się na modelach kurzu i wykonywaniu drobnych napraw. Czynności te są wyjątkowo uciążliwe w przypadku modeli wykonywanych w podziałce o dużym zmniejszeniu, np. 1:100 czy 1:72. Pierwszą zasadą jest regularne i odpowiednio częste usuwanie kurzu z modeli.

Częstotliwość odkurzania modelu zależy od tego, czy jest on przechowywany w zamkniętej gablocie bądź pojemniku, czy stoi bez osłony. W pierwszym przypadku odkurzanie modelu wykonujemy raz na tydzień. Przestrzeganie tej zasady nie pozwala na zebranie się większej warstwy kurzu i odkurzanie możemy wykonać poprzez zdmuchnięcie kurzu z modelu wyjętego z gabloty, z pojemnika lub z półki. Do tego celu możemy posługiwać się małym wentylatorkiem lub odkurzaczem. Używając tych urządzeń, należy trzymać model drugą ręką, aby nie został zrzucony strumieniem powietrza i nie uległ uszkodzeniu. W przypadku gdy zdmuchiwanie nie usuwa kurzu całkowicie, pozostałości jego usuwamy przeznaczonym do tego celu pędzelkiem o bardzo miękkim włosiu (np. pędzelkiem kosmetycznym). Często poza odkurzaniem modelu zachodzi potrzeba umycia jego powierzchni. Do tego celu używamy również pędzelka, podobnego jak do usuwania kurzu. Pędzelek ten moczymy w wodzie i następnie zmywamy nim model, tak aby nie uszkodzić żadnego z jego elementów.Drobne uszkodzenia modelu, dioram, figurek w większości przypadków polegające na złamaniu jego delikatnych elementów, naprawiamy klejąc i malując klejone powierzchnie.

W przypadku konieczności klejenia niektórych uszkodzonych elementów możemy wzmocnić konstrukcję, aby zapobiec dalszym uszkodzeniom. W tym celu przed sklejeniem wykonujemy cienkim wiertłem otwory w obu ułamanych częściach i wklejamy w nie kawałek drutu lub szpilki, a następnie sklejamy w jedną całość. Po zaschnięciu kleju należy miejsce klejenia delikatnie opiłować i pomalować.

Na koniec życzę, aby uszkodzenia były jak najmniejsze a modele lśniły w blasku światła.

Bibliografia:

- Krzysztof WAGNER „Budowa plastykowych modeli samolotów” – Warszawa 1984

- Kilkunastoletnie własne doświadczenie.

Powrót

Michał Majewski © Wszystkie prawa zastrzeżone | Wrocław 2014