Znak LBanerZnak P
Pasek

Menu

Modelarstwo

Gotowe kolekcje

Warsztat

Historia

Kontakt

Linki


Jak wykonać dioramę?

Składniki:

1litr wody, mąka ziemniaczana (ok. 2-3 łyżki), szklanka wody (zimnej), drewniana podstawka, dużo prasy (np. Wyborcza, Fakty), pędzel (najlepiej duży, płaski), ziemia, piasek itp. (zależy jaki teren) roślinność np. mech, pojemniczki np. po jogurtach,lakier do włosów

Sposób wykonania:

1litr wody zagotować, wymieszać w szklance z zimną wodą mąkę ziemniaczaną, później tak przygotowaną miksturę wlać do gotującej się wody, mieszać (ciecz ma mieć konsystencje kisielu...) (UWAGA! jeśli wywar okaże się za rzadki nie dodawaj już do niego mąki ziemniaczanej bo zostaną grudy!) Na uprzednio przygotowanej podstawce rozsmarować pędzlem dosyć sporo krochmalu, zmiąć gazetę położyć na krochmal, posmarować ją i obłożyć nią zmiętą gazetą. Później kształtowanie terenu to tylko kwestia gustu. Uzbierać kilka pojemniczków po jogurtach na np. ziemię, piasek, mech itp. Posmarować wcześniej ukształtowany teren krochmalem (dosyć grubo) i oprószyć z każdej strony dioramę np. mchem (można zrobić np. ścieżkę, drogę polną) Spryskujemy dioramę lakierem, aby ziemia się trzymała.

Woda:

Możemy zastosować żywicę epoksydową, folię w płynie, silikon bezbarwny, ostatnio testuję szkło wodne. Choć są dostepne gotowe preparaty modelarski imitujące wodę, ale stosunkowo drogie do ilości i zauważyłem że w miarę wysychania ściągają się, należy wylewać warstwami i dużo eksperymentować.

Śnieg:

Na razie jeszcze nie stosowałem, ale można spróbować. Posypać sodą oczyszczoną i użyć mocnego lakieru do włosów.


Przykładowa diorama


Powrót

Michał Majewski © Wszystkie prawa zastrzeżone | Kobierzyce 2009