Masa modelarska - GREEN STUFF


Masa modelarska - GREEN STUFF

Producentem masy Kneadatite Blue/Yellow jest amerykańska firma PSI (Polymeric Systems, Inc.).

Powszechnie stosowana nazwa handlowa tej masy to Green Stuff, z uwagi na fakt, że po zmieszaniu dwóch składników (żółtego i niebieskiego) uzyskuje się gotowy do kształtowania produkt w kolorze zielonym.

Innym z produktów PSI jest Kneadatite Brown/Aluminium, znany jako Brown Stuff.

U producenta zaopatruje się dosyć szeroka gama firm i dystrybutorów z branży figurkowej i modelarskiej, wśród nich można wymienić między innymi Reaper Miniatures, Sylmasta czy Games Workshop, sprzedając produkt końcowy pod własną nazwą i w zindywidualizowanym opakowaniu.

Green Stuff) jest dwuskładnikową epoksydowo-poliamidową masą, utwardzającą się w temperaturze pokojowej. Zgodnie z informacjami podawanymi przez producenta jest to masa o wyjątkowo jednorodnej, nie ziarnistej strukturze, o długim czasie kształtowania (od 1,5 do 2 godzin), umożliwiająca wykonywanie bardzo drobnych i szczegółowych detali, doskonale przylegająca do większości powierzchni. Po 4-5 godzinach może być już poddawana wierceniu, cięciu, krojeniu, szlifowaniu i malowaniu. Pełne utwardzenie następuje po upływie czasu od 20 do 24 godzin. Po utwardzeniu Green Stuff wykazuje delikatne właściwości sprężyste i dzięki temu nie pęka pod przypadkowym obciążeniem. Wytrzymałość temperaturowa do ok. 120 stopni Celsjusza, na krótki okres czasu aż do 150 stopni. Odporność na ciśnienie rzędu 35 atmosfer (na przykład przy ciśnieniowym wykonywaniu form odlewniczych).

Kneadatite Blue/Yellow jest powszechnie używany przez profesjonalnych rzeźbiarzy do wykonywania wzorcowych modeli figurek. Masa ta służy do konwersji oryginalnych modeli, wykonanych z tworzywa lub metalu.

Przygotowanie masy polega na dokładnym wymieszaniu tej samej objętości obu składników, aż do uzyskania tworzywa o jednolitym, zielonym kolorze. Podstawowa proporcja objętościowa to 1:1, ale dodając nieco więcej jednego ze składników można regulować czas utwardzania masy oraz jej lepkość i twardość.

Większa objętość składnika niebieskiego (utwardzacza) umożliwia szybsze utwardzanie oraz uzyskanie masy o większej twardości, przeznaczonej raczej do modelowania zgrubnego i mało dokładnego.

Użycie większej objętości składnika żółtego (żywica) pozwala na wydłużenie czasu utwardzania, sprawia że masa jest bardziej miękka i można z niej kształtować elementy o większej dokładności szczegółów.

Kneadatite Blue/Yellow można wygładzać przy pomocy zwilżanych wodą narzędzi (lub palca). Dzięki temu uzyskuje się bardzo gładkie powierzchnie, można również uniknąć klejenia się masy do narzędzia i uciążliwego ciągnięcia za końcówką narzędzia.

Kneadatite Blue/Yellow można mieszać z Kneadatite Brown/Neutral, dzięki czemu uzyskuje się masę o większej twardości i usuwa się efekt elastyczności. Masa charakteryzuje się wysoką plastycznością i dobrym przyleganiem do powierzchni tworzywa i metalu. Green Stuff nie wykazuje ziarnistości, a oba składniki dobrze się mieszają.

W początkowej fazie modelowania masa zachowuje się prawidłowo, jest miękka i łatwo kształtuje się, ale jednocześnie nie marze się i nie wchłania w naskórek. W miarę postępowania procesu utwardzania zaczyna się pojawiać efekt sprężystości i "pamięci kształtu", który może powodować niewielką deformację tworzonej powierzchni. Po całkowitym utwardzeniu (które następuje po kilkunastu godzinach) otrzymany element cechuje się pewną sprężystością i nie "kamienieje", jak czynią to niektóre inne masy epoksydowe. W związku z tym obróbka skrawaniem, taka jak piłowanie lub szlifowanie, mająca na celu nadanie właściwego kształtu elementowi lub uzyskanie precyzyjnego przejścia między oryginalnym fragmentem figurki a dorobionym z Green Stuffu elementem jest dosyć uciążliwa i daje umiarkowany efekt. Masę można wiercić i gwintować bez większych problemów.

Kneadatite Blue/Yellow w miarę możliwości należy zabezpieczyć przed działaniem światła słonecznego oraz trzymać w szczelnym opakowaniu - dzięki temu oba składniki masy zachowają dłużej prawidłowe właściwości. Przy dłuższym przechowywaniu na styku pasków żywicy i utwardzacza może dojść do miejscowego utwardzenia masy, więc przed rozpoczęciem ugniatania obu składników warto tę cienką warstwę odciąć i wyrzucić. Zgodnie z danymi pochodzącymi od producenta okres przydatności masy do użytkowania wynosi 1 rok.

GS możemy użyć do wykonania formy, prostego, płaskiego wzoru. Formujemy w potrzebny kształt i wyciskamy wzór.

GS inna metoda, łączymy z Apoxem - Magic Sculpa.

Narzędzia:

Do tej pory wykorzystywałem narzędzia z zestawu do lutowaniu, nie były chromowane i przez to lekko zachodzą po zetknięciu z wodą. Aktualnie nowy zakup bardziej profesjonalnych narzędzi z szerokim wachlarzem końcówek, co do użycia wyjdzie na warsztacie i do tego wszystkiego nożyk do cięcia GS. Słyszałem o narzędziach, końcówkach wykonanych z modeliny do robienia np. fałd, nie sprawdzałem.

narzędzia1

narzędzia3

narzędzia2

Powrót sg Powrót model Powrót warsztat Powrót historia Powrót gkolekcja Powrót linki Powrót kontakt