Znak LBanerZnak P
Pasek

Menu

Modelarstwo

Gotowe kolekcje

Warsztat

Historia

Kontakt

Linki


Muzeum Narodowe - Wrocław 2013. Wystawy:

Sztuka w służbie samurajów.

Zbroje, miecze, muszkiety lontowe oraz przedmioty używane przez samurajów w życiu codziennym i przy specjalnych okazjach (futerał do przechowywania cennego miecza, pudełka na lekarstwa inro, kasetka na przybory do ceremonii herbacianej) można było podziwiać na tej wystawie. Dawne uzbrojenie japońskie to, po przedmiotach zdobionych laką, drugi co do wielkości zbiór w japońskiej kolekcji wrocławskiego muzeum. Obejmuje około 120 obiektów, z których większość powstała w okresach Edo (1600–1867) oraz Meiji (1868–1912). Na uwagę zasługuje zwłaszcza kolekcja jelców tarczowych tsuba z okresu od XVI do XIX wieku, ilustrujących twórczość wielu znanych warsztatów. Muzeum może poszczycić się również sześcioma znakomicie zachowanymi, kompletnymi zbrojami. Rynsztunek bojowy i uzbrojenie dawnej Japonii to wyżyny rzemiosła artystycznego, a każdy element broni czy fragment zbroi to swoiste dzieło sztuki. Pokaz ubioru ochronnego japońskich wojowników oraz broni jaką posługiwali się w czasie walki. Poznanie piękna materiałów, z jakich zostały wykonane i jubilerskiej precyzji, z jaką je wytworzono. Drzeworyty z wizerunkami japońskich wojowników oraz film z japońskiego Muzeum Mieczy w Seki prezentujący tradycyjną metodę wytwarzania japońskiego miecza.

Duch dawnego Chang'an - artyści z Prowincji Shaanxi.

Tradycyjne malarstwo chińskie współczesnych artystów z Prowincji Shaanxi, która jest uważana za jedną z kolebek cywilizacji chińskiej. Obejrzymy prace wybitnych przedstawicieli Szkoły Malarstwa Chang’an: Wang Xijing, Wan Ding, Yang Shuanglin, Wang Jianshu, He Hulin, Xiong Wei, Li Feng, Yan Wenlong, Yue Li, Zhong Qiaolan, Li Yating. Artyści odwołują się do tradycji chińskiego malarstwa xieyi (malarstwa idei), które jest zapisem ich interpretacji i uczuć. Ich dzieła są współczesną kontynuacją wielowiekowego, tradycyjnego malarstwa chińskiego, utrzymane w stylistyce Szkoły Malarstwa Chang'an, która powstała na początku lat 50. XX wieku w Xi’an, stolicy Prowincji Shaanxi. Nazwa szkoły wywodzi się z historii miasta Xi’an, które między innym w czasach dynastii Tang (618-907) było stolicą Cesarstwa Chińskiego i nosiło miano Chang'an. Malarze xieyi tworzą ekspresyjne i dynamiczne kompozycje, w których ważną rolę odgrywa synteza, uproszczenie, sugestia i indywidualizm. Podobieństwo do rzeczywistego wyglądu danego przedmiotu oraz odwzorowanie zewnętrznej formy odbierane jest jako działanie powierzchowne. O doskonałości dzieła świadczy między innymi swoboda plamy i kreski, z jaką je wykonano. Wystawa objęta honorowym patronatem Xu Jian Ambasadora Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce.

Oręż europejski.

Będzie to pierwsza całościowa prezentacja bogatej kolekcji dawnego oręża ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Pokazanych zostanie około 500 zabytków powstałych od wczesnego średniowiecza od końca XIX w. m.in. hełm zbroi rycerskiej z XVI w., strzelba skałkowa z XVII w. wykonana w słynnych rusznikarniach moskiewskiej Orużejnej Pałaty zapewne dla osoby z kręgów dworu carskiego oraz sztucer z XIX w., który został zdobyty przez wojska pruskie pod Waterloo z polowego powozu Napoleona I Bonaparte. Obszerny zbiór zabytków dawnego uzbrojenia w Muzeum Narodowym we Wrocławiu należy do najciekawszych w muzeach polskich. Będąc wypadkową działalności wielu pokoleń historyków, bronioznawców i kolekcjonerów z terenu Dolnego Śląska, stanowi bogato ilustrowany wykład na temat dziejów tej szczególnej dziedziny ludzkiej działalności, jaką jest wynalazczość i wytwórstwo środków walki i obrony. Jest też ważnym dokumentem obecności i roli oręża w dziejach Śląska, który w swojej historii znajdował się pod panowaniem różnych europejskich dynastii: Piastów, Luksemburgów, Habsburgów i Hohenzollernów i był areną wielu wojen, najazdów i przemarszów obcych armii.

Galeria (zdjęcia zrobione na wystawach):

wystawa

Materiały informacyjne:

Powrót

Michał Majewski © Wszystkie prawa zastrzeżone | Wrocław 2013