Znak LBanerZnak P
Pasek

Menu

Modelarstwo

Gotowe kolekcje

Warsztat

Historia

Kontakt

Linki


XV FESTIWAL SŁOWIAN I WIKINGÓW

Na wysepce oblanej wodami Dziwny powstała rekonstrukcja wczesnośredniowiecznego grodu. Współcześni Słowianie budują domy, drogi, fortyfikacje i port na podstawie odkryć archologicznych.

Pierwszy festiwal był organizowany na Wolinie od 1993r. przez ten czas wiele się zmieniło. Obecnie jest to największa impreza tego typu w Europie.

Chociaż wikingowie przebywali w słowiańskim Wolinie zaledwie 30-40 lat, to ich pobyt obrósł legendą.Panorama skansenu archeologicznego w Wolinie. Po tysiącu lat największe miasto Słowian odradza się na nowo.

Jeśli chodzi o wyprawę na tą odległą wyspę nie jest to pierwsza, moja noga stała już na tej ziemi w 2003r. a był to VIII Festiwal i w 2008r. XIV Festiwal. Jestem zadowolony że w tym roku byłem na XV Festiwalu aż dwa dni. Krótko ujmując - było super, zapewniam i polecam na przyszłość.

W końcu udało mi się zrobić kilka fotek, może bardziej szczegółowych dotyczących łodzi wikingów. Co prawda, dioramę już wykonałem wcześniej, dotyczącą najazdu bezlitosnej zgraji na bliżej nie określoną krainę, ale materiały może uda mi się wykorzystać w przyszłości, kto to wiedzieć może ?.

Podczas wolińskich wykopalisk odkryto aż osiem wraków wczesnośredniowiecznych statków. Na ich podstawie buduje się repliki słowiańskich korabi.

Dzioby okretów łodzi wikingów i słowian.Łódź wiosłowo-żaglowa.

Zwyczajne obozowe życie. Wolin-Jumne-Vineta-Jómsborg leżał na skrzyżowaniu wielkich szlaków handlowych ówczesnych świata. Nad Dziwną krzyżowały się drogi łączące skandynawię z Europą Środkową oraz Zachód z Rusią. Kupcy fryzyjscy handlowali dzbanami na wino, Bałtowie brązowymi fibulami, a Norwegowie naczyniami kamiennymi. Nad Dziwnę trafiały też brązowe kotły znad Renu, najcieńszy jedwab z Bizancjum i orientalna biżuteria. Wolin sam stał się wielkim ośrodkiem produkcyjnym. Miejscowi wytwórcy obrabiali bursztyn, toczyli naczynia ceramiczne i zdobili rogowe grzebienie.1. Rzeźba woja w drzewie.

2. Rzeźba Światowida - bóstwa o czterech twarzach, na podstawie figurki jednego z znalezisk w Wolinie.

"Na zachód od tego miasta żyje plemię słowiańskie, które zwie się plemieniem Ubaba. Zamieszkuje ono bagniste tereny na północny zachód od kraju Meszego. Posiadają oni wielkie miasto nad oceanem, które ma dwanaście bram i port, a ich siła bojowa jest potężna. Nie mają żadnego króla i nie pozwalają jednostkom rządzić, a tylko starszyzna sprawuje władztwo nad nimi". Adam z bremy pisał w XI wieku o mieście Jumme, które jego zdaniem było największym w Europie, a zamieszkiwali je Słowianie wraz z innymi narodami. Byli wśród nich Rusi i Sasi.Woliński Festiwal Słowian i Wikingów jest miejscem spotkania Wschodu z Zachodem i Północy z Południem. Wiele drużyn, z ponad 20 krajów, co roku odpowiada na "zew" Jómsborga, przybywając do grodu nad Dziwną.

Drużyny. "The Jómsvikings" - bractwo wojowników. Wataha "Wilcze Kły". "Nordelag" - białe tarcze z wymalowanym czerwonym kołem słonecznym. Bractwo wojowników "Kruki". Grupa "Walhalla" Inscenizacje Historyczne. "Silver Wolf" i "Autrvegr" z Moskwy. "Yar-Tur" z Ukrainy i Białorusi reprezentują dawną Ruś Kijowską. "Oira" z Białorusi. "Hersir" i "Sigurd" z Czech. "Nordegard" z Węgier. "Ulfhednar" z Hesji i turyngii. Odwołują się do tradycji budzących strach wojowników w wilczych skórach, wyznających boga wojny Wotana. "Drużyna Grodu Trzygłowa" i wiele innych.

Wykorzystano:

Wszystkie fotografie pochodzą z moich prywatnych zbiorów i to zaledwie mała cząstka.

Fotografie w lepszej jakości po kontakcie z autorem.

Powrót

Michał Majewski © Wszystkie prawa zastrzeżone | Kobierzyce 2009