Legnickie Pole 1241 - Tu można stracić głowę.


06.05.2017r. - Inscenizacja bitwy pod Legnicą.


LEGNICKIE POLE. 776 lat temu bitwa rozegrała się 9 kwietnie w czasie I najazdu mongolskiego na Polskę pomiędzy rycerstwem dolnośląskim i górnośląskim, małopolskim i wielkopolskim, w liczbie ok. 6 tysięcy wojowników oraz posiłkami cudzoziemskimi, w tym morawskimi i niemieckimi, głównie rycerstwo trzech zakonów - templariuszy, joannitów i krzyżaków, w liczbie ok. 2 tysięcy zbrojnych, a Mongołami, w liczbie ok. 8 tysięcy wojowników. Wojska chrześcijańskie poniosły klęskę - zginęli dowodzący nimi książę śląski, krakowski i wielkopolski Henryk II Pobożny.


Inscenizacja Bitwy pod Legnicą to lekcja historii na żywo. Wśród odtwórców byli przedstawiciele bractw Rycerstwa Śląskiego, członkowie grup koczowniczych z Polski, Węgier - na potrzebny inscenizacji walczyli w szeregach wojsk tatarskich, i Czech oraz mieszkańcy gminy Legnickie Pole, ok. 300 rekonstruktorów.


Zwiedzamy: Pierwotny wygląd i oryginalny wystrój zachował kościół pw. Św. Jadwigi zaprojektowany przez Kiliana Ignacego Dientzenhofera. Wnętrze zdobią freski Cosmy Damiana Asama. Jeden z najwspanialszych przykładów architektury barokowej na Śląsku. Zespół pobenedyktyński powstał w latach 1727 - 1733.


Według legendy w miejscu, gdzie znaleziono bezgłowe ciało Henryka II poległego w bitwie w 1241, zwanego później Pobożnym, i pogrzebano jego rycerzy wystawiono kaplicę a później gotycki kościółek pod wezwaniem św. Trójcy i Najświętszej Marii Panny. Stał się on miejscem kultu, do którego przybywały pielgrzymki. Opiekowali się nim benedyktyni sprowadzeniu tu w XIVw. Reformacja i toczące się wojny nie oszczędziły go. Spustoszony przez Szwedów przeszedł ostatecznie w ręce ewangelików i pozostał w ich użytkowaniu do końca II wojny światowej. W 1961r., po adaptacji zdewastowanej świątyni, otwarto w niej Muzeum Bitwy Legnickiej.


Trasa: pociąg KD, Wrocław - Legnica, w jedną stronę, normalny 15,60 zł. Dojazd pod Legnickie Pola - podstawiony na czas imprezy darmowy autobus, kurs 11.30 i 14.00 z powrotem 20.00 i 22.00.


przycisk

Przydatne linki:

Program imprezy -rozmiar 1 400k -pdf

www.muzeum-miedzi.art.pl

Muzeum Miedzi w Legnicy.

www.arsheraldica.pl

Studio heraldyczno - genealogiczne.


Powrót sg Powrót Foto Powrót warsztat Powrót historia Powrót gkolekcja Powrót linki Powrót kontakt