Turniej Rycerski o Mizerykordię Kasztelana Zamku Wojnowice - 09.07.2016r.


logo1

logo2

logo3

pas

pas

pas

Zamek w Wojnowicach, gotycko-renesansowy nawodny zamek, obronna siedziba rycerska, położony w Wojnowicach w województwie dolnośląskim.


Wojnowice występują w źródłach od XIII w. jako majątek, później istniał tu folwark. Początki zamku datuje się na XIV wiek (Johann Skopp). W XV w. należał do różnych rodów śląskich, m.in. von Schellendorf oraz von Krickov. W 1522 r. kupił go znany poeta Achatius Haunold, sprzedając go dwa lata później wrocławskiemu mieszczaninowi Mikołajowi von Schebitz. Nowy właściciel w latach 1515-1530 rozpoczął wyburzanie zamku z myślą o przebudowie go w nowoczesnym stylu. Po jego śmierci w 1537 r. nowym właścicielem została żona Jakuba Bonera - Lukrecja. Dla niej małżonek przekształcił zamek w modną renesansową rezydencję. Po jego śmierci w 1572 r. Lukrecja wyszła ponownie za mąż za Andreasa Hertwiga, radcę Królewskiej Śląskiej Komory Fiskalnej i ziemianina. On to kontynuował dzieło swego poprzednika. W roku 1576 Wojnowice powróciły na krótko w ręce rodu von Schebitz. Szesnaście lat później zostały odkupione przez synów Jakuba Bonera (Jakuba i Sebalda) od Fryderyka von Schebitz. Następnie rezydencja często przechodziła z rąk do rąk różnych mieszczańskich rodów śląskich. Ostatnim właścicielem prywatnym w latach 1940-1945 była rodzina von Livonius. Niewielkie przebudowy w tym czasie, według projektu Augusta Wilhelma Hogrevego, nie zmieniły jego formy, dopiero II wojna światowa spowodowała zniszczenia. W latach 1961-1984 wykonano na zamku prace restauracyjne.


Wojnowiecki zamek powstał na planie prostokąta o wymiarach około 22 × 24 m, pierwotnie w układzie podkowiastym, od 1. połowy XVI w. jako czteroskrzydłowe założenie z wewnętrznym dziedzińcem. Otoczony został fosą z ceglanym mostem od strony północnej, który powstał w miejscu mostu zwodzonego. Jako budulca użyto cegły, jedynie detale architektoniczne takie jak obramienia okien i renesansowy portal z herbami Bonerów wykuto z piaskowca. Przy bramie znajduje się smukła wieżyczka zwieńczona obecnie krenelażem, natomiast skrzydła zamku mają schodkowe szczyty. Dziedziniec, w którym umieszczono studnię, w przyziemiu otoczony jest arkadami. Od strony wschodniej zachowały się wykusze latrynowe.


Dojazd: Koleje Dolnośląskie. Kierunek: na Lubań Śląski. Stacje: Wrocław Główny, Muchobór, Nowy Dwór, Żerniki, Leśnica, Mrozów. Odległość: 21 km. Dojście do Wojnowic ze stacji Mrozów na pieszo: 3 km.


Foto 01-02 Zespół zamkowy - dzisiaj.

Foto 03 Zespół zamkowy - okres II WŚ.

Foto 04 Zespół zamkowy - dzisiaj.

Foto 05 Zespół zamkowy - staloryt około 1885r.

Foto 06 Zespół zamkowy - Renesansowy portal z herbami Bonerów.

Foto 07 Zespół zamkowy - okres wojenny.

Foto 08 Cicho w krzaku siedzi?.

Foto 09-10 Przekazanie mizerykordii Kasztelana Zamku Wojnowice.

Foto 11-16 Obozowisko.

Foto 17-20 Wędrówki do zamku. Uroczysta procesja ze śpiewem średniowiecznym spod zamku w wykonaniu Schola Gregorian.

Foto 21 Przybycie rycerstwa na plac turniejowy w parku zamkowym. Przedstawienie uczestników turnieju.

Foto 22-24 Bractwo Rycerskie Ziemi Ogrodzienieckiej.

Foto 25-36 Konny turniej trening.

Foto 37-39 Konny turniej kruszenie kopii.

Foto 40-50 Pokazy sokolnictwa z udziałem ptaków drapieżnych. Agencja Eventów Historycznych "Sarmata" - Sandomierz.

Foto 51-53 Kat z własnym arsenałem zadawania bólu.

Foto 54-60 Turniej pieszy bojowy.

Foto 61-65 Arsenał, zbroje, bombardy.

Foto 66-67 Drony w akcji.

Foto 68-72 Turniej łuczniczy.

Foto 73-74 Pokazy tańców średniowiecznych.

Foto 75-79 Wszystko to co dymi i miota kulami.

Foto 80-94 Inscenizacja bitwy o Zamek Wojnowice.

Foto 95 Uroczyste zakończenie turnieju.


przycisk


Powrót sg Powrót Foto Powrót warsztat Powrót historia Powrót gkolekcja Powrót linki Powrót kontakt