Poznaj Swój Kraj LEGNICA - 24.04.2016r.


logopas1

LEGNICA - województwo dolnośląskie.


Koleje Dolnośląskie - 65 km.


Trasa: Wrocław Główny, Muchobór, Nowy Dwór, Żerniki, Leśnica, Mrozów, Miękinia, Przedmoście Święte, Środa Śląska, Malczyce, Szczedrzykowice, Jaśkowice Legnickie, LEGNICA.
Foto 01-09 Zamek Piastowski - jedna z pierwszych murowanych warowni na ziemiach polskich. W czasach księcia Henryka Brodatego XII-XIII w. powstały palatium, wieże obronne św. Piotra i św. Jadwigi oraz dwunastoboczna kaplica. Z 1533 r. pochodzi renesansowy portal z bramą wjazdową i wizerunkiem księcia Fryderyka II oraz jego żony. Kompleks wielokrotnie przebudowywany m.in. po pożarach. Do 1675r. siedziba książąt piastowskich, do 1741r. habsburskich starostów. Foto 02 - wieża Głogowska.

Foto 10 Wiosna - wszystko kwitnie.

Foto 11 Kościół p.w. św. Jana Chrzciciela.

Foto 12 Katedra św. Apostołów Piotra i Pawła.

Foto 13 Julek rzeźba z cyklu Dzieci Legnicy.

Foto 14 Katedra św. Apostołów Piotra i Pawła. Pomnik Jana Pawła II.

Foto 15 Lody dla ochłody, za dużo wrażeń.

Foto 16 Kościół Mariacki.

Foto 17 Plac Słowiański - pomnik przyjaźni polsko - radzieckiej. Możliwe, że jest to historyczne zdjęcie, bo nie wiadomo jak długo jeszcze postoi.

Foto 18-26 Czar starych aut. Modele pojazdów ze zbiorów Muzeum Narodowego w Kielcach. W zasadzie od momentu narodzin motoryzacji powstawały również ich misterne, pomniejszone repliki, wytrwale poszukiwane przez kolekcjonerów. Kolekcja stworzona przez Sławoja Gwiazdowskiego, całość liczy ponad 3,5 tysiąca modeli odwzorowanych w różnej skali.

Foto 27-30 Zbigniew Czop. Miedzioryty i Rysunki. Artysta z Krakowa, aktualnie zajmuje się wyłącznie grafiką warsztatową w technice miedziorytu. W ekspozycji znalazły się także płyty miedziorytnicze, odbitki próbne i rysunki wykonane ołówkiem i kredkami. Miłośnicy odrealnionych światów, precyzyjnie rytowanych i rysowanych koni, pięknych kobiecych ciał ale także zafascynowanych, podobnie jak twórca, Japonią, znajdą dla siebie wiele znakomitych dzieł.

Foto 31-36 Akademia rycerska - muzeum miedzi. Miedź jest pierwszym metalem poznanym i wykorzystanym przez człowieka. Najstarsze wyroby z miedzi pochodzą z przełomu VI/V tysiąclecia przed naszą erą i zostały znalezione w dorzeczu Tygrysu i Eufratu. Na początku wykonywano z niej figurki, ozdoby, broń i lustra. Wraz z większą dostępnością tego kruszcu oraz doskonaleniem technologii jego pozyskiwania i obróbki pojawiały się kolejne zastosowania miedzi.

Foto 37-43 Parowóz nr 03.2155-4 niemiecki prowadzący pociąg turystyczny. Robi wrażenie z bliska i podczas ruszania. Dworzec Główny Wrocław.


przycisk


Powrót sg Powrót Foto Powrót warsztat Powrót historia Powrót gkolekcja Powrót linki Powrót kontakt