DARTH VADER - LORD VADER - MROCZNY LORD SITH


SW1Uosobienie Nowego Ładu Imperatora: mierzący ponad dwa metry, ubrany w całości na czarno, stanowił esencję zła i ucieleśnienie doktryny rządzenia strachem. Uczeń, sługa i pomocnik Imperatora, później dowódca potężnej eskadry wydzielonej, której celem było odnalezienie i zniszczenie głównych sił oraz dowództwa rebelii.


Dawniej nazywał się Anakin Skywalker, był doskonałym pilotem, bohaterem Wojen klonów i uczniem Obi-wana Kenobiego, jednak poznawanie Mocy metodami Jedi, jak uczył go Kenobi, było zbyt powolne, a on zbyt niecierpliwy. Chciał dotrzeć do szybszej i łatwiejszej drogi do potężnej siły, którą czuł wokół siebie. Zaproponował mu ją Palpatine, a jedyne co Anakin musiał uczynić, to dać się ponieść złości, strachowi i agresji. Ambitny i uparty, poszedł ta droga i znalazł się po Ciemnej Stronie. Stał się Darthem Vaderem.


SW2Zgodnie z książką Powrót Jedi, kiedy Kenobi zorientował się, co zaszło, próbował przekonać swego byłego przyjaciela i ucznia do powrotu na stronę Mocy, Vader jednak odmówił. Stoczyli pojedynek, w wyniku którego Vader wpadł do roztopionej lawy. Kenobi był pewien, że zginął, ale Darthowi udało się przeżyć, mimo dotkliwych okaleczeń. Nie był w stanie żyć ani oddychać bez specjalnie skonstruowanego pancerza z aparaturą podtrzymującą lub zastępującą pewne części jego ciała. Gdy Obi-Wan dowiedział się prawdy, pomógł żonie Anakina znaleźć kryjówkę dla niej oraz dla dzieci, bliźniąt, o których istnieniu Vader jeszcze nie wiedział.


Luke znalazł się na pustynnej planecie Tatooine, z dala czuwał nad nim Obi-Wan Kenobi. Leia zaś z matką znalazła schronienie na planecie Alderaan, u innego przyjaciela i bohatera Wojen Klonów - u Baila Organy.


SW3Darth Vader, który zyskał tymczasem tytuł Mrocznego Lorda Sith, pomógł Imperatorowi wyśledzić oraz zlikwidować pozostałych przy życiu po Wojnach Klonów Rycerzy Jedi. Działo się to w schyłkowym okresie Starej Republiki i w początkowych latach Imperium. Później pomagał wielkiemu moffowi Tarkinowi skonstruować Gwiazdę Śmierci, a gdy Rebelia zniszczyła ją, udowadniając, że stał się naprawdę groźnym przeciwnikiem, stanął na czele wydzielonej eskadry, w skład której wchodziła znaczna część Floty Imperium.


Jego zadaniem było odszukanie i zabicie przywódców Sojuszu oraz zniszczenie wszelkich napotkanych sił rebelianckich. Zadanie to nabralo niespodziewanej wagi, gdy odkrył, że najnowszym sojusznikiem Rebeli został jego syn. Zarówno Vader, jak i Imperator, zamierzali przeciągnąć Luke'a na Ciemną Stronę, jednak dalsze ich plany nieco się różniły - Vader pragnął bowiem rządzić galaktyką razem z synem (po uprzednim pozbyciu się Imperatora).


SW4Po raz pierwszy ojciec i syn spotkali się twarzą w twarz w Chmurnym Mieście na Bespin, gdzie niedoświadczony i niedouczony Luke stracił prawą dłoń wraz z ojcowskim mieczem, odcięte ostrzem miecza świetlnego Vadera i ledwie uszedł z życiem. Drugie spotkanie miało miejsce podczas Bitwy o Endor, ale tym razem Luke był już wyszkolonym Rycerzem Jedi. Jego wiara w ojca, jaką żywił, przywołała pozostałości Anakina Skywalkera, który ratując syna, zniszczył Imperatora i zapłacił za to życiem. Umarł jednak jako Anakin, Rycerz Jedi, nie jako Vader, spoglądając na syna własnymi oczami i przyznając, że Luke miał co do niego racją - nigdy do końca nie podporządkował się Ciemnej Stronie. I to nie dlatego, że nie chciał - nie pozwalały mu na to tkwiące w nim resztki Anakina Skywalkera.


Darth Vader w Imperium został zagrany przez Dave Prowse, angielskiego aktora kulturystę. Grał on tę postać we wszystkich trzech epizodach klasycznych. Oczywiście , na potrzeby sceny pojedynku był zastępowany przez kaskaderów, zwłaszcza Boba Andersona i czasem, aby dorównać oryginałowi, musieli oni grać np. w butach na wysokich koturnach. Czasem, możemy łatwo dostrzec, że w danej scenie, w kostiumie znajduje się ktoś inny. Wystarczy przyjrzeć się panelowi na piersiach Vadera, który zmienia położenie względem zbroi i pasa zmniejszając odległość - ułożenia między sobą. Imperium, to specyficzne miejsce w którym Vader pojawia się ponownie ze zdwojoną silą, jeszcze bardziej mroczny, ale jednocześnie zdradzający resztki człowieczeństwa schowane pod stuningowaną maską i kostiumem. Lordh Sith, który pozostaje w naszej świadomości do końca jako najmroczniejsza z całej plejady kinowych, czarnych charakterów.


SW5Jako głos najsłynniejszego kinowego czarnego charakteru na świecie, James Earl Jones - teraz 84 letni - dla całego pokolenia miłośników kina stał się nieodłączną częścią Gwiezdnych wojen.


"Zapłacono mi 7 tys. dolarów" śmieje się. "I to tylko za dwie godziny pracy" Dla mnie było to jak tarzanie się w kasie. Wtedy oczywiście nie wiedziałem, ze gdybym poprosił o procent w udziałach stałbym się milionerem w ciągu jednej nocy." Aktor zauważył, że nikt kto był zaangażowany w klasyczną trylogię, nawet jej twórca, nie miał pojęcia, że stanie się ona tak wielka, jak się później okazało. "Nie spodziewałem się, że Gwiezdne wojny staną się takim zjawiskiem, George Lucas też nie," uśmiecha się. "Ekipa, która pracowała w Elstree Studios w Londynie też nie wiedziała." Prawdą jest, że większość ekipy sądziła ze pracuje nad filmem klasy B, który przejdzie bez większego echa.


SW6Człowiek, który użyczył swojego głosu naczelnemu wojownikowi Galaktycznego Imperium, rozpoczął życie jąkając się, co kiedyś groziło ograniczeniem jego ambicji aktorskich. "W pewnym sensie jestem przykładem na ironię losu, ale jest wiele osób, które urodziły się z jakąś słabością, a dzięki ćwiczeniom i wytrwałości stała się ona ich najmocniejszą stroną. Gdy się nad tym zastanowisz fakt, że zostałem Darthem Vaderem - po tym, jak kiedyś się jąkałem - jest ironią losu, ale jak mówię, jestem dumny z bycia częścią Gwiezdnych wojen."


Bibliografia:

"Gwiezdne Wojny przewodnik encyklopedyczny" - Bill Slavicsek, Amber 1997.

"Star Wars magazyn nr 10/2012" - Galaxy Publishing.

"Star Wars magazyn nr 2/2011" - Galaxy Publishing.


Powrót historia