Znak LBanerZnak P
Pasek

Menu

Modelarstwo

Gotowe kolekcje

Warsztat

Historia

Kontakt

Linki


Powrót

Żołnierze XX wieku

Kolekcja - Polskie Media Amer.Com SANr.01.

Polski spadochroniarz spod Arnhem, 1944 r.

W 1937 r. w Wojsku Polskim zostały utworzone grupy dywersyjno-rozpoznawcze, które stały się zalążkiem jednostek spadochronowych.
Nr.01.

Niemiecki żołnierz Afrika Korps, 1942 r.

Deutsches Afrika Korps (DAK) utworzono 12 II 1941 r. w celu udzielenia wsparcia siłom włoskim w Libii i Cyrenajce pobitym przez Brytyjczyków w wyniku rozpoczętej 7 XII 1940 r. operacji "Compass". Na czele DAK stanął gen.Erwin Rommel.
Nr.02.

Piechur Cesarskiej Armii Japońskiej, Pacyfik 1942 r.”

Podstawowy wzór umundurowania -Typ 98- które wykorzystywano w armii japońskiej w czasie wojny, wprowadzony został w 1938 r.
Nr.03.

Żołnierz Brygady SAS, walki we Francji 1944 r.

Po upokarzającej klęsce we Francji, po pospiesznym wycofaniu się z plaż Dunkierki, po sukcesach niemieckich spadochroniarzy w Holandii, niektórzy brytyjscy oficerowie doszli do wniosku, że potrzebne jest sformowanie własnych jednostek specjalnych, których działalność poprawi morale wojska i ludności, a także przysporzy problemów nieprzyjacielowi.
Nr.04.

Skoczek spadochronowy amerykańskiej 101. DPD, Normandia 1944 r.

Jednostki powietrznodesantowe amerykańskich sił zbrojnych powstały jesienią 1941 r. Bezpośrednią przyczyną były sukcesy niemieckich desantów w Holandii, a zwłaszcza powodzenie ofensywy na Krecie.
Nr.05.

Żołnierz niemieckiego pułku piechoty,front wschodni 1942 r.

Po zakończeniu I wojny światowej w niemieckiej prasie fachowej ukazało się wiele artykułów omawiających organizację i przyszły skład dywizji piechoty. W efekcie, gdy w 1935 r. utworzono Wehrmacht, struktura dywizji piechoty była w pełni nowoczesna i nie odbiegała od struktury dywizji polskich czy francuskich.
Nr.06.

Polski Marynarz Lądowej Obrony Wybrzeża wrzesień 1939 r.

Umundurowanie polskich marynarzy w okresie międzywojennym było zbliżone do mundurów marynarskich używanych we flotach innych państw zarówno pod względem koloru, jak i ogólnego kroju. Miało to związek z tradycjami morskimi, wspólnymi dla większości marynarzy na całym świecie.
Nr.07.

Amerykański spadochroniarz, 101. Dywizji Powietrznodesantowej, 1991 r.

Amerykańska 82. Dywizja Powietrznodesantowa jest jedną z najstarszych dużych jednostek wojskowych Stanów Zjednoczonych. Sformowano ją 25 VIII 1917 r. w Camp Gordon w stanie Georgia. W przeciwieństwie do większości innych dywizji, których żołnierze pochodzili z jednego lub dwóch stanów, w 82. Dywizji służyli rekruci z terenu całych Stanów Zjednoczonych - stąd nazwa "All-american" i słynna naramienna naszywka dywizyjna, przedstawiająca litery "AA".
Nr.08.

Komandos 2. kompanii komandosów 2. Korpusu Polskiego, Włochy 1944 r.

Oznakami komandosów były patki w kolorach 2. batalionu strzelców - granatowe z ciemnozielonymi wypustkami. Zgodnie z brytyjskim rozporządzeniem jako nakrycie głowy zatwierdzono zielony beret. Noszono go bez oznak stopni wojskowych, a jedynym elementem polskim był metalowy orzeł.
Nr.09.

Żołnierz Piechoty Niemieckiej, 1944 r.

W drugiej połowie II wojnie światowej w armii niemieckiej istaniało wiele wzorów umundurowania. Mundur niemieckiego żołnierza piechoty różnił sie nie tylko w zależności od rodzaju oddziału, w którym służył, czy obszaru działań jego jednostki. Spore różnice w wyglądzie żołnierza były uzależnione od kwatermistrzostwa, które przydzielało sorty mundurowe.
Nr.10.

Brytyjski spadochroniarz, Suez 1956 r.

Brytyjscy spadochroniarze z 3.Para 16. Niezależnej Grupy Spadochronowej należeli do awangardy sił brytyjsko-francuskich biorących udział w próbie opanowania Kanału Sueskiego. O przynależności do oddziału 3.Para świadczą oliwkowozielone kwadratowe naszywki naramienne, na prawym ramieniu znajduje się dodatkowo oznaka spadochronowa.

Powrót


Michał Majewski © Wszystkie prawa zastrzeżone | Kobierzyce 2009